Masāža
Masāža ir ķermeņa mīksto audu galvenokārt muskuļu, ādas un saistaudu mehāniska iedarbība, ko veic ar rokām vai dažreiz arī ar speciāliem instrumentiem. Masāžas mērķis ir uzlabot asinsriti, mazināt muskuļu sasprindzinājumu, veicināt relaksāciju, kā arī palīdzēt atveseļošanās procesā pēc traumām vai slimībām.
Masieris ir ārstniecības persona, kura praktizē ārstniecībā. Masieris savā profesionālā darbībā novērtē pacienta veselības stāvokli, izvērtē pacientam nozīmētās masāžas indikācijas un kontrindikācijas, izvēlas atbilstošāko masāžas veidu un veic ārstniecisko masāžu, tādējādi veicinot pacienta veselības, funkcionālā stāvokļa, dzīves kvalitātes un labsajūtas uzlabošanu un atjaunošanu.
Kad ir nepieciešams masāža?
Masāža var būt noderīga dažādos gadījumos, kad ir nepieciešams mazināt spriedzi, uzlabot asinsriti, atjaunot muskuļu funkcijas vai vienkārši uzlabot vispārējo pašsajūtu.
- Muskuļu spriedze un sāpes: Ja jūtat muskuļu saspringumu vai sāpes, piemēram, pēc intensīvas fiziskas slodzes, ilgstoša sēdēšanas vai stresa, masāža var palīdzēt atslābināt muskuļus un mazināt sāpes.
- Hroniskas sāpes: Masāža var būt efektīva cilvēkiem, kas cieš no hroniskām sāpēm, piemēram, muguras sāpēm, kakla vai plecu sāpēm, artrīta vai fibromialģijas.
- Stresa un spriedzes mazināšana: Ja ikdienā izjūtat emocionālu spriedzi, trauksmi vai stresa dēļ muskuļos ir sastinguši punkti, masāža palīdz mazināt šos simptomus, atslābinot ķermeni un uzlabojot garastāvokli.
- Uzlabot asinsriti un limfas plūsmu: Masāža stimulē asinsriti un limfas plūsmu, kas var palīdzēt ķermenim atjaunoties, uzlabojot skābekļa un barības vielu piegādi audiem un palīdzot izvadīt toksīnus.
- Rehabilitācija pēc traumām: Pēc traumām, piemēram, sastiepumiem, sastiepumiem, lūzumiem vai muskuļu traumām, masāža var palīdzēt paātrināt dziedēšanas procesu, uzlabojot asinsriti un samazinot rētas audu veidošanos.
- Lai uzlabotu kustību amplitūdu: Masāža var būt ļoti noderīga cilvēkiem, kuriem ir ierobežota kustību amplitūda locītavās vai muskuļos (piemēram, pēc operācijām vai ievainojumiem), jo masāža palīdz palielināt elastību un kustīgumu.
- Sporta masāža: Sportistiem un cilvēkiem, kas regulāri nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, masāža var palīdzēt uzlabot sportisko sniegumu, novērst muskuļu sasprindzinājumu un mazināt nogurumu pēc treniņiem.
- Atveseļošanās pēc operācijām vai slimībām: Pēc operācijām, piemēram, mugurkaula vai locītavas ķirurģijas, masāža var palīdzēt atjaunot kustību un mazina rētu audu spriedzi.
- Grūtniecība: Grūtniecības laikā, īpaši vēlākajos posmos, masāža var palīdzēt mazināt sāpes mugurā, kājās un plecos, uzlabojot asinsriti un atslābinot ķermeni.
- Lai uzlabotu miega kvalitāti: Ja jūs ciešat no bezmiega vai slikta miega, masāža var palīdzēt nomierināt nervu sistēmu un veicināt labāku atpūtu.
Kā sagatavoties vizītei?
Dodoties vizītē pie masiera līdzi jāņem visi ar konkrēto slimību saistītie izraksti un slēdzieni, kas saņemti slimnīcās, ambulatorās iestādēs un pie dažādiem speciālistiem. Tas masierim palīdz iegūt maksimāli daudz informācijas, kas atvieglo piemērotākās terapijas stratēģijas izvēli.
Vislabāk ir izvēlēties apģērbu, kuru viegli var novilkt. Pirms procedūras pārliecinieties, ka nav metāla priekšmetu uz ķermeņa (piemēram, rotaslietas, ķēdes, auskari, metāla jostas sprādzes), jo tie var traucēt masāžas procesu vai radīt diskomfortu.
Limfodrenējošai mehāniskai masāžai pirmajā reizē būs jāiegādājas speciālas flizelīna bikes.